Odrobinka PHP – tak dla własnej pamięci

Tak – wiem – minęły wieki od czasu kiedy coś skrobnąłem tutaj, ale naprawdę nie mam czasu. Tzn. nie potrafię gospodarwoać moim czasem i nawet ten wpis jest popełniany w pracy.

Jakiś czas temu w pracy musiałem pracować nad projektem, który jest napisany przez kogoś z użyciem „smarty”. Ciekawa sprawa, ale gościu który podaje się u nas w firmie za „senior web developera” bał się rozszerzać funkcjonalność klas dla tego systemu i koniec końców mogłem tylko odtworzyć funkcjonalność innej strony podmieniając CSSy i obrazki.

Teraz piszę od zera projekt, który opiera się na już istniejącej bazie danych – z racji tego, że objektowe programowanie u mnie jest … nawet nie jest – piszę to z wykorzystaniem procedur. W sumie nic strasznego – gdzieś kiedyś przeczytałem, że biedny serwer za każym razem musi załadować całą klasę, żeby wykonać tylko jedną funkcję, czyli odbija się to na prędkości. Może się mylę – poprawcie mnie.

Do rzeczy – nauczymy się podmieniać znaki w zmiennych tekstowych. Do tego potrzebne są dwie rzeczy: ciąg znaków albo zmienna zawierająca ciąg znaków no i funkcja:\

str_replace(czego_szukamy, zamieniamy_na, w_czym);

Funkcja ta potrzebuje min. trzech parametrów jak widać.

czego_szukamy – jest to coś czego szukamy.

zamieniamy_na – to jest to na co zmienimy to czego szukamy.

w_czym – tekst albo zmienn zawierająca tekst, w którym dokonujem zmian. Np.:

$text = ‚mama’;

echo str_replace(‚m’,’b’,$text);

Wynik jaki otrzymamy to oczywiście:

baba

Bardzo proste i uwierzcie mi często przydatne, jeżeli pracujemy na nie swoich bazach danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *