Jeżeli architekt miałby dostawać zlecenia tak jak web designer

Od jakiegoś czasu pracuję w troche większej firmie niż poprzednio i jest trochę więcej do zrobienia. Mój szef po ostatnim projekcie, który zamknąłem w 4 dni, zapytał czy nie mógł bym nad następnym bardziej się „sprężyć” – mimo, że wcześniej jak zlecał to samo freelancerom, to czekał po kilka tygodni na jakiekolwiek rezultaty. Co ciekawe podsunął mi taki tekst: link.

Fajny … i taki prawdziwy. Przetłmaczę go dla Was.

Drogi Architekcie.

Proszę zaprojektować i zbudować mi dom. Nie jestem do końca pewien czego dokładnie potrzebuję, tak więc zdaje się na pańską wyobraźnię. Dom powinien mieć od 2 do 45 sypialni. Proszę uwzględnić w projekcie to, żeby łatwo można było tą ilością manipulować. Zdecyduję, kiedy zostaną mi przedstawione plany. Proszę również przygotować kosztorys dla każdej konfiguracji.

Dom na który się zdecyduje powinien kosztować mniej niż ten w którym mieszkam obecnie. Proszę się upewnić, że nowy dom nie będzie miał tych wszystkich usterek, które są w obecnym (podłoga w kuchni skrzypi i ściany nie są wytarczające wypełnione izolacją).

Proszę pamiętać w trakcie projektowania o minimalnych rocznych kosztach utrzymania. Mam namyśli tutaj zastosowanie takich materiałów jak aluminium, polichlorek winylu oraz kompozyty. Jeżeli zdecyduje się Pan na nie wykorzystanie aluminium, proszę być przygotowanym na szczegółowe wyjaśnienie.

Chcę aby dom był nowoczesny i zbudowany z wykorzystaniem nanowszych materiałów konstrukcyjnych – miałem okazję zapoznać się z takowymi podczas targów budowlanych. Aczkolwiek kuchnia musi pasować do mojej lodówko – zamrażarki – Gibson z roku 1952.

Proszę również skontaktować się z moimi dziećmi i dziećmi z poprzedniego związku mojej żony w celu ustalenia co jest ważne dla nich w tym projekcie. Mojej teściowej zdanie też powinno się liczyć, aczkolwiek zostawiam sobie ostatczne decyzje.

W trakcie wstępnych prac proszę o nie dopytywanie o detale – proszę skoncentrować się na całokształcie. Dla przykładu, nie interesują mnie kolory wykładzin. Aczkolwiek proszę pamiętać, że moja żona lubi niebieski.

Również proszę się nie przejmować robotnikami – najważniejsze są szczegółowe plany i specyfikacje. Aczkolwiek chciałbym, żeby dom został wybudowany w 48 godzin.

W trakcie projektowania mojego domu, proszę pamiętać, że prędzej czy później będe chciał go sprzedać. Musi się podobać jak największej ilości potencjalnych nabywców. Projekt musi uwzględniać zapatrywania i potrzeby lokalnej społeczności. Zalecałbym przyjżeć się domowi mojego sąsiada, który był zbudowany w ciągu ostatniego roku. Ma dużo rzeczy, które nam się podobają, a najbardziej 20 metrowy basen. Wierzę, że jesteś w stanie uwzgędnić to w projekcie bez zwiększania kosztów.

Proszę przygotować szczegółowe plany konstrukcyjne – nie muszą zawierać elementów dezajnu, gdyż będą wykorzystane tylko przetargu. Musisz pamiętać, że jeżeli koszty konsrtukcji wzrosną w wyniku zmian w dezajnie, będziesz obciążony kosztami.

Wierzę, że jesteś podekscytowany mając okazję pracować nad tak interesującym projektem! Nie codziennie jest możliwość pracowania nad projektem, który uwzględnia najnowsze technologie i materiały, a jednocześnie daje swobodę „twórczą”. Skontaktuj się ze mną możliwie jak najszybciej z gotowymi pomysłami i planami.

PS. Moja żona właśnie mi powiedziała, że nie zgadza się z większością moich instrukcji. Zostawiam Tobie (jako, że to Ty jesteś architektem) to zadanie – dostosowanie projektu do sugestii mojej żony. Zlecałem podobne prace w przeszłości, które kończyły się fiaskiem. Jeżeli nie jesteś w stanie tego zrobić, poszukam innego architekta.

PPS: Być może bardziej odpowiedni dla mnie była by przyczepa kampingowa … proszę daj znać jeżeli jest to jakiś większy problem.

Dobre – no nie ?

Jeżeli są literówki / orty / źle przetłumaczone fragmenty to nie miejcie pretensji – robię to „cichaczem”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *